Jak vybrat krabičku nebo box?

Když se člověk stane rybářem, zpravidla jeho výbava nebývá příliš obsáhlá a složí se téměř kamkoli. Pokud ale tomuhle koníčku propadnete a budete se věnovat všem odvětvím, nebo si vyberete jen tu svoji srdeční záležitost a té věnujete skoro všechen volný čas, u pár drobností zaručeně nezůstanete. Ať už jste pedantickým milovníkem pořádku nebo to zase tak nepřeháníte, nějaký systém a přehlednost by ukládání rybářských propriet mít mělo. Pro domácí uložení lze využít leccos, něco ale přece musíte vzít také k vodě s sebou!

VŠECHNO POHROMADĚ

Rybářské kufříky a boxy jsou řešeny mnoha způsoby, důležitá je především přehlednost a dostatek vhodných přihrádek. Pro přehlednost mluví jednoznačně průhledné nebo průsvitné přihrádky či víčka, odpadne tak ve spoustě případů popisování a označování obsahu, ještě než box otevřete, můžete si být jisti, že hledáte na správném místě. Velikost a typ je potřeba zvolit podle rybolovné metody a dané situace.

Je celkem logické, že rybáři, kteří se kolem vody vydávají na dlouhé výlety, se budou snažit svou mobilní výbavu minimalizovat a docílit co nejnižší hmotnosti spolu s vhodným rozložením všech nejnutnějších propriet. Asi nejúsporněji tohle řeší muškaři a příznivci přívlače, batohy nahradily praktické vesty se spoustou kapes, hmotnost krabiček je poměrně malá a jsou rovnoměrně rozloženy. Tímto způsobem řeší základní potřebnou výbavu i vyznavači tzv. „lehké plavané“, kteří při chytání nachodí kolem vody a vodou až desítky kilometrů za vycházku. 

KRABIČKY PODLE OBSAHU

Větší i menší krabičky mívají přehledně uspořádané přihrádky, často i nastavitelné, takže si můžeme podle velikosti ukládaných předmětů celou strukturu pěkně přizpůsobit na míru. Někdy lze otevírat jednotlivé přihrádky a obsah těch ostatních se tak nemůže vysypat, jiné typy jsou vybaveny magnetickými nebo pružinovými úchyty či pěnou pro zapíchnutí háčků nástrah. 

Většina rybářských krabiček se vyrábí ve vodovzdorném provedení a s pryžovým těsněním, stejně bychom je ale po vycházce k vodě měli zkontrolovat a vysušit, obsah bude tak chráněn před nevítanou korozí a oxidací. Pro uložení měkkých silikonových a pryžových nástrah se vyrábějí krabičky ze speciální hmoty, která nepodléhá poškození ani při styku s těmito materiály. Stejně bychom krabičky s nástrahami neměli nechávat na slunci nebo za oknem auta, vlivem slunečního záření a vysokou teplotou by mohlo dojít k jejich deformaci. 

Pro uložení živých návnad i nástrah slouží krabičky s perforovaným víčkem, umožňujícím cirkulaci vzduchu a současně zamezujícím úniku červů či larev. Udržujme je v čistotě a budou nám při šetrném zacházení sloužit celá léta.

KRABIČKY V KRABICI

Někdy jsou krabičky propojeny do několikapatrové nebo rozkládací sestavy, která umožňuje mít po ruce pohromadě pořádnou rybářskou výbavu. Takovou sestavu oceníme při několikadenním pobytu u vody i při uložení rybářských potřeb doma. Systém rozkládání bává vyřešen tak, aby byl obsah požadované přihrádky snadno přístupný a nebránil přístupu k dalším. Podobným stylem jsou často řešeny i sady s nářadím.

Někdy jsou krabičky kombinovány takovým způsobem, aby bylo možné jednotlivé segmenty vyjmout a použít jako samostatnou krabičku, následně ji vrátit do kompletu. Zajímavým řešením jsou i soupravy, které jsou uloženy v plátěné tašce nebo kufříku a tak se přímo nabízejí pro pohodlný přenos rybářských propriet. Nepromokavý a snadno sejmutelný obal je samozřejmostí. Takto řešeny jsou i některé tašky na přívlač, snadno je můžete nosit přes rameno i během chytání a jsou stále v pohotovosti. Podle tvaru a uspořádání lze zakoupit i krabičky přímo na bročky a olůvka s rozdělením podle velikosti, na woblery a další vláčecí nástrahy, krabice na navijáky, splávky, výběr je obrovský a každá drobnost by měla mít své místo.

BOXY A KUFŘÍKY

Plastové boxy a kufříky větších rozměrů dokáží pojmout značnou část naší rybářské výbavy a tak ji máme pohotově vždy k dispozici. Velké boxy mohou být opatřeny i kolečky a sedačkou na horní straně, případně jsou uzpůsobeny z uchycení nastražených nebo odložených prutů, jejich využití je prostě univerzální. Tato objemnější rybářská zavazadla do svých útrob schovají i zásoby jídla a pití.

Kombinované tašky a kufříky mají někdy ve spodní části prostor pro uložení brodicích kalhot a bot, vypolstrované kapsy na uložení navijáků, cívek a dalších nezbytností. Jsou pevné, po vyprázdnění velmi lehké a skladné, přitom dostatečně prostorné, vzdušné a rychle schnou. Prostě správné rybářské zavazadlo musíte vybírat s ohledem na to, kde a jakou metodou budete nejčastěji lovit. Stejně časem asi přijdete na to, že jedna rybářská taška nebo nox je málo, zejména pokud se věnujete více rybolovným technikám a střídáte způsob lovu. 

U velkých zavazadel dbejte i na dostatečně pevný, vhodně vypolstrovaný a přiměřeně široký závěsný popruh, madlo nebo zdvojené popruhy na způsob batohu. Když je transport zavazadle pohodlný a jednoduchý, hned je u vody lépe!